سرعت سرویس اینترنت پر سرعت شما چقدر است؟

در راستای شفاف سازی چند موضوع مهم و پر ابهام برای کاربران اینترنت پر سرعت «های‌وب»، به بررسی چند موضوع از جمله تفاوت بیت و بایت، خواهیم پرداخت. همچنین شما میتوانید با استفاده از اینفوگرافیک مربوطه نیز این موارد را مشاهده فرمایید.

۱) تفاوت بیت (bit) و بایت (Byte) چیست؟
در دنیای کامپیوتر و فضای اینترنتی مفاهیم بیت و بایت جزو ساده ترین موارد می‌باشد. بیت کوچکترین واحد برای اندازه گیری اطلاعات در دنیای مجازی می باشد. از ترکيب هشت بيت ، يک بايت بوجود می آيد. برای درک بهتر این واحد بهتر است بدانید که برای تایپ لغت "Hello" در کامپیوتر فضایی به اندازه ۴۰ بیت(۵ بایت) اشغال می شود. هر بیت را می توان به دو صورت ۰ یا ۱ نمایش داد.
نکته ای که در اینجا مطرح است ، تفاوت بین بیت و بایت و کاربرد این دو واحدِ اندازه گیری می باشد.
برای نشان دادن بیت از حرف b(کوچک) و بایت ازB(بزرگ) استفاده می شود.
کلیه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت، از جمله اینترنت پرسرعت «های‌وب»، سرویس های خود را براساس کیلو بیت بر ثانیه (Kbps) ارائه می کنند؛که این در واقع سرعت اتصال شما به اینترنت را نشان می دهد.
اما برای نشان دادن سرعت دانلود از کیلو بایت بر ثانیه (KBPS) استفاده می شود.
زمانی که سرویس ۵۱۲ Kbps (کیلوبیت بر ثانیه) را خریداری می کنید، و بخواهید فایلی به حجم ۵۱۲ کیلو بایت را دانلود نمایید، مسلما دانلود شما در ۱ ثانیه انجام نخواهد شد. از آنجاییکه هر ۸ بیت برابر با ۱ بایت است ، پس برای دانلود فایلی با حجم ۵۱۲ کیلو بایت ، به ۸ ثانیه زمان نیاز دارید.

۸ bit=۱ Byte
۵۱۲ Kbps =۶۴ KBPS

سـرعت اتصـال به اینترنت
(شما سرویس خود را با این سرعت خریداری می کنید)
128
Kbps
256
Kbps
512
Kbps
1
Mbps
2
Mbps
4
Mbps
8
Mbps
حداقل سـرعت دانـــلود
(سرعتی که در هنگام دانلود مشاهده می کنید)
16
KBPS
32
KBPS
64
KBPS
128
KBPS
256
KBPS
512
KBPS
1024
KBPS

۲) ضریب اشتراک
طبق قرارداد و بنا به مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی می‌توانند(در مورد سرویس های حجمی) ضریب اشتراک حداکثر ۱ به ۸ و (درمورد سرویس های غیرحجمی) ضریب اشتراک ۱ به ۱را برای کاربرانشان اعمال کند.

۳) Burst خط در سرویس‌های حجمی
فرض کنید شما سرویس ۵۱۲ Kbps (کیلو بیت بر ثانیه) را خریداری کرده اید. براساس توضیحات بالا، حداقل سرعتی که شرکت «های‌وب» برای این سرویس به شما ارائه دهد ۶۴ KBPS (کیلو بایت بر ثانیه) می باشد. اما سرعت دانلودی که نرم افزار مدیریت دانلود(مانند IDM ) به شما نمایش می دهد ۴۰۰ KBPS (کیلوبایت بر ثانیه) می باشد.
«های‌وب»، در راستای کسب رضایت مشترکین و ایجاد تجربه‌ای خوشایند برای آنان، ظرفیت مراکز مخابراتی را در حدی نگه می‌دارد که پهنای‌باندی مناسب و فراتر از حالت قرار دادی در اختیار کاربرانش قرار بگیرد.

مهر 13, 1394