اولين پروانه راديو ترانك عمومي با حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات به شركت خدمات جامع آواي ارتباطات نوين خاورميانه «آواسل» اعطا شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت داده گستر عصر نوین «های‌وب»، در مراسمی که صبح امروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، رئیس شرکت ارتباطات زیر ساخت ایران و مدیران عامل شرکت‌های همراه‌اول، ایرانسل و رایتل در ساختمان عمارت کلاه فرنگی وزارت ارتباطات برگزار شد، دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعا اولین پروانه رادیور ترانک عمومی(اپراتور سراسری بی‌سیم) را به سید ایمان میری مدیرعامل کنسرسیوم آواسل اعطاء کرد.
وزیر ارتباطات در ارتباط با اعطای نخستین پروانه رادیو ترانک عمومی تصریح کرد: استفاده بهینه از طیف رادیویی و صرفه جویی اقتصادی برای بهره برداران طیف رادیویی یکی از الزامات این پروانه بوده و از سوی دیگر فرکانس در بسیاری از کشورهای دنیا در حال اشباع شدن است و در این راه نیازمند این هستیم که با داشتن فرکانس دائمی نیازهای مقطعی خود را برآورده کنیم.
وی گفت: با اعطای پروانه رادیو ترانک عمومی، می توانیم در بخشهای مختلف از آن استفاده کنیم.
همچینین علي‌اصغر عميديان رئیس سازمان تنطیم مقررات و ارتباطات رادیویی در اين مراسم اعلام كرد:اعطاي پروانه راديو ترانك عمومي به منظور استفاده بهينه از فضاي فركانسي محدود و مورد نياز امور خدماتي، امدادي و شغلي صورت گرفته است.
وي افزود: تقاضاهاي بسياري براي تاسيس شبكه‌هاي راديوئي اختصاصي خدماتي، امدادي و شغلي به رگولاتوري ارسال مي‌شود كه اين سازمان به دليل اشباع فضاي فركانسي، امكان صدور پروانه راديوئي در اين حوزه را ندارد. شبكه راديو ترانك عمومي مي‌تواند از طريق ايجاد شبكه‌هاي مجازي مجزا، نياز همه گروههاي كاري را بدون تداخل با هم و با استفاده از فناوري روز و ارزان‌تر فراهم كند.
رئيس سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي گفت: در چارچوب اين پروانه، خدمات شبكه به افراد حقوقي ارائه شده و استفاده‌كنندگان نگراني نگهداري از ايستگاههاي راديوئي را ندارند و شبكه‌داري به عهده يك اپراتور حرفه‌اي است.
عميديان درباره وضعيت دارندگان پروانه‌هاي اختصاصي راديوئي پس از صدور پروانه شبكه راديو ترانك عمومي اظهار كرد: دارندگان پروانه‌هاي راديوئي اختصاصي در صورتي كه بتوانند نيازشان را از طريق شبكه راديو ترانك عمومي تامين كنند دليلي براي برخورداري از پروانه اختصاصي برايشان وجود ندارد و درصورت عدم مراجعه، پروانه آنان پس از پايان يكسال تمديد نمي‌شود.
معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: درصورت مراجعه دارندگان پروانه اختصاصي نيز، اگر در ناحيه پوشش شبكه راديو ترانك قرار داشته باشند، با آنها مذاكره مي‌شود تا نيازشان را از طريق اين شبكه تامين كنند.
وي درباره گستره پوشش شبكه راديو ترانك عمومي تصريح كرد: پوشش اين شبكه از مراكز استان و برخي نقاط صنعتي آغاز شده و براساس پروانه و طبق برنامه زماني پيش‌بيني شده، تمام كشور به تدريج تحت پوشش شبكه راديو ترانك عمومي قرار مي‌گيرد.
کنسرسیوم  آواسل شامل شرکت های داده گستر عصرنوین «های‌وب»، ارتباطات جامع نوین ،رایانه دانش گلستان و سفیر فناوری شرق است
خدماتی که دارنده پروانه باید از طریق شبکه ارائه کند شامل: مکالمه پایانه بی سیم با پایانه بی سیم، مکالمه پایانه بی سیم با سایر شبکه های تلفنی، مکالمات گروهی، مکالمات اضطراری، مکالمه پایانه بی سیم با اپراتور، ارسال و دریافت داده در شبکه با سرعت حداقل kbs5/6، خدمت داده کوتاه، و قابلیت ایجاد شبکه های مجازی خصوصی است.

 

  • های وب
  • وزیر ارتباطات
  • رادیو ترانک
  • آواسل
  • ایمان میری
خرداد 25, 1393