hiweb-in-tehran-stock-exchange-4-news

معاون ناشران و اعضای بورس تهران :«های‌وب» در حواشی اخیر بی تقصیر است
معاون ناشران و اعضای بورس تهران با اعلام پایبندی «های‌وب» به همه الزامات گفت: حواشی اخیر به سهامداران و شرکت ارتباطی ندارد.
به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، روح الله حسینی مقدم با اشاره به اینکه از امتیازات اصلی بازار سرمایه و عامل تمایل شرکت ها برای ورود به آن، افزایش اعتبار است، در مورد حواشی مربوط به معاملات «های‌وب» به سنا گفت: بعد از جمع آوری اطلاعات و بررسی ها، مشخص شد در معاملات دیروز سهام «های‌وب»، اصل انصاف و دسترسی همگان رعایت نشده و بنابراین مقرر شد کلیه معاملات دیروز این سهم باطل شود.
وی با بیان اینکه برای بنگاه های اقتصادی علاوه بر منافع مادی، مزایای غیر مادی نیز مهم است، گفت: «های‌وب» نیز با همین رویکرد به بازار سرمایه وارد شد و تمام موارد درخواستی بازار و نهاد نظارتی را پذیرفته و همه الزام ها و قوانین را رعایت کرده است.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه «های‌وب» از ابتدای ورود به بازار سرمایه به همه الزام ها پایبند بوده، گفت: همه فعالین بازار سرمایه باید توجه داشته باشند که به شهرت، اعتبار و حیثیت این شرکت خدشه ای وارد نشود. هرچند این اشکال بر روی نماد «های‌وب» روی داده اما مسئولیتی متوجه آن نیست.
حسینی مقدم با بیان اینکه همگی باید با حساسیت بیش از پیش به شرکت ها توجه و اعتبار آنها را حفظ کنیم، گفت: مساله اخیر به سهامداران و شرکت «های‌وب» ارتباطی ندارد.

همچنین معاون بورس تهران به بورس پرس اعلام کرد:
علت بروز مشکل در معاملات «های‌وب»؛ منتظر گزارش فنی و اقدام پیشگیرانه امروز
معاون بازار بورس تهران در مورد معاملات روزهای اخیر «های‌وب» توضیحات تکمیلی داد و با اعلام علت بروز مشکل در معاملات سهام این شرکت تازه وارد، از اقدام پیشگیرانه امروز خبر داد.
علی صحرایی در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره حاشیه از ناشی از معاملات دو روز پیش «های‌وب» و اینکه در خرید 800 هزار سهم توسط یک کد، چه عامل یا فرد یا شرکتی نقش داشته، توضیحات کامل تری داد و اظهار داشت: در این رابطه باید منتظر گزارش مدیریت فناوری بورس تهران بود تا علت اصلی مشخص شود. بنابراین در حال حاضر نمی توان عامل یا فردی را به عنوان مقصر معرفی کرد.
وی با بیان اینکه در این رویداد ناشر ( شرکت داده گستر عصر نوین) نقشی ندارد، ادامه داد: طبق ساختار تعریف شده برای سامانه معاملات، سفارش های تصادفی خرید و فروش برخلاف ایستگاه های معاملاتی ، برای شرکت های نرم افزاری ثبت سفارش (OMS) لحاظ نمی شود. بر همین اساس بود که امکان خرید 800 هزار سهم "های وب" توسط OMS انجام شد.
صحرایی با اشاره به مشکل دیروز ایستگاه های معاملاتی در سفارش گیری سهام «های‌وب» افزود: در اقدامی پیشگیرانه ، مقرر شده از امروز هر سفارش خرید غیر منصفانه که از سوی OMS ها وارد سامانه معاملات شود ، باطل شود.
وی ادامه داد: از سوی دیگر یکی از درخواست های مهم بورس تهران ، ارتقا سامانه معاملات و حذف ثبت تصادفی سفارش های خرید و فروش توسط OMS ها و بکار گیری الگورتیم تصادفی برای ایستگاه های معاملاتی است.
  • بورس
  • های‌وب
شهریور 29, 1396