فیبر نوری 

شرکت داده گستر عصر نوین (های‌وب) موفق به دریافت پروانه‌ یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی موسوم به UNSP شد. پروانه‌ای که با رفع انحصار از پروژه فیبر نوری، بیش از پیش موجب توسعه فیبر نوری در سراسر کشور خواهد شد.

به‌گزارش روابط عمومی های‌وب، روز سه‌شنبه(۲۴ مرداد) پروانه‌ یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی موسوم به UNSP به شرکت داده گستر عصرنوین (های‌وب) اعطا شد.

در مراسم اعطای پروانه UNSP با حضور عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و امیر لاجوردی، قائم مقام وزیر در امور ارتباطات، و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و تعدادی از مدیران رگولاتوری برگزار شد . سید ایمان میری مدیرعامل های‌وب به بحث و تبادل نظر پرداخت و این پروانه را از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کرد.

این نخستین بار است که پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی به شرکت داده گستر عصر نوین (های‌وب) و شش اپراتور دیگر در کشور اعطا می‌شود. به‌گفته کارشناسان، پروانه‌ UNSP که مخفف شده عبارت Unified Network & Service Provider است، مسیر توسعه ارتباطات مبتنی بر فیبرنوری کشور را هموار کرده و به مرور خدمات ارتباطی با کیفیت‌تری را به ارمغان خواهد آورد.

بنا به اطلاعاتی که وب‌سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر کرده است، در طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب و کارها تاکنون برنامه عملیاتی تعهدی اپراتورها در ۲۹ استان و ۱۱۱۸ شهر نهایی شده است و مابقی شهرها هم تا پایان دی ماه ۱۴۰۲ تعیین تکلیف می‌شود.

تا کنون مجوز شهرداری در ۱۱۳ شهر برای شروع عملیات اجرایی گرفته شده و در ۱۰۴ شهر و ۲۰ استان عملیات اجرایی توسط اپراتورهای متعهد آغاز شده است. مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان امسال ۸ میلیون خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار می‌گیرند و تا پایان کار دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۴ این میزان به ۲۰ میلیون خانوار می‌رسد.

براساس اطلاعات منتشره در سایت IranFTTx.ir تا امروز ۳ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۱۳۷ خانوار در سراسر کشور تحت پوشش قرار گرفته‌اند و در روند عملیات اجرایی صورت گرفته توسط شرکت های‌وب و سایر اپراتورهای صاحب پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی، شهر ایلام در استان ایلام، شهر گرگان در استان گلستان و شهرهای چالوس، خرم آباد و عباس آباد در استان مازندران، بندرچارک و کیش در استان هرمزگان و شهر قم در استان قم بیشترین پیشرفت را دارند.

به‌گفته امیر لاجوردی، جانشین وزیر در امور ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی این پروانه تا سال ۱۴۱۰ اعتبار دارد.

  فیبر نوری  
فیبر نوری 
 
          
  • های‌وب
  • مجمع
  • بورس
  • hiweb
مرداد 28, 1402